19.12.2019
Kā izvēlēties riepas?

Jūsu auto riepu pareizais izmērs ir norādīts Jūsu auto īpašnieka rokasgrāmatā un bieži šī informācija tiek norādīta uz speciālas uzlīmes automašīnas vadītāja durvju iekšpusē. Šie apzīmējumi ir paredzēti tieši Jūsu automašīnai un ietver informāciju par riepu izmēriem, pieļajamo slodzi, ātruma indeksu un riepu veidu (ziemas vai vasaras riepas).

Katras riepas sānu sienas ir marķētas ar šādu informāciju un norādījumi par riepas montēšanu atbilst Jūsu auto apstiprinātajām specifikācijām.

Zemāk atradīsiet kodolīgu pārskatu, kas Jums ļaus izvēlēties vislabāko no riepās!

Kā lasīt uz riepas esošo informāciju? Piemēram, riepa P215/65/R15 89H!

Visus pamat apzīmējumus varat atrast uz riepas sāniem vai sānu malas.

Riepas tips

Nosaka riepai pareizo lietojumu. Ar P (vai bez simbola) apzīmē pasažieru transportlīdzekļu riepu. LT nozīmē to, ka riepa paredzēta vieglajām kravas automašīnām.

Riepas platums

Riepas platums milimetros, no viena sāna līdz otram. Piemērā norādītā riepa ir 215 mm plata.

Riepas augstums

Riepas profila (sānu malas) augstums procentuālajā attiecībā pret platumu. 65 nozīmē, ka profila augstuma attiecība ir 65% riepas platuma.

Riepas uzbūve

Sniedz informāciju par uzbūvi. “R” apzīmē radiālo riepu, kas savukārt nozīmē, ka riepas karkasu veido kordu armatūra. Šie kordi ir auduma slāņi, kas veido riepas karkasu un stiepjas radiāli no apmales līdz apmalei. “B” apzīmē diagonālo riepu, kas savukārt nozīmē, ka riepas karkasu veidojošie korda slāņi novietoti diagonāli no aploces malas pret otru aploces malu un konstrukcijas stiprības nolūkos ir šķērsām viens pret otru.

Diska diametrs

Tas ir platums no vienas diska malas līdz otrai. Piemērā norādītā diska izmērs ir 15 collas.

Kravnesības indekss

Norāda maksimālo svaru mārciņās, ko iztur riepa ar pareizu gaisa spiedienu. Maksimālais svars norādīts uz riepas sānu malas gan kilogramos, gan mārciņās.

Ātruma indekss

Norāda maksimālo konkrēto riepu darba ātrumu. H nozīmē, ka riepas maksimālais ātrums ir 209 jūdzes/h. Lūdzu, ņemiet vērā, ka šis lielums saistīts tikai ar riepas ātruma parametriem un NAV ieteikums pārsniegt ar likumu noteiktos ātruma ierobežojumus. Vienmēr ievērojiet atļauto braukšanas ātrumu.

DOT

Nozīmē, ka riepa atbilst visiem ASV Transporta departamenta (Department of Transportation — D.O.T.) spēkā esošajiem drošības standartiem. Blakus tam atrodas riepas identifikācijas vai sērijas numurs — līdz 12 zīmju gara skaitļu un burtu kombinācija.

UTQG

Nozīmē vienotu ASV Transporta departamenta (DOT) izstrādātu riepas kvalitātes vērtējuma sistēmu.

Kā riepas tiek iedalītas?

Vieglās automašīnas riepas parasti iedala, vadoties pēc trim nosacījumiem: protektora nodiluma, vilces un temperatūras izturības.

Protektora nodilums

Šis novērtējums mēra riepas nodiluma koeficientu, kad tā tiek pārbaudīta kontrolētos apstākļos. Par standarta rādītāju tiek noteikta atzīme 100. Riepai ar atzīmi 200 nobraukums būs tieši divas reizes lielāks nekā tai, kurai atzīme ir 100. Vairāk par 100 — teicami, 100 — labi, mazāk par 100 — vāji. Piezīme: protektora nodiluma novērtējums ir derīgs tikai salīdzinājumam ar ražotāja izstrādājumu līniju. Tas nav izmantojams salīdzināšanai ar citiem ražotājiem.

Vilktspēja

Vilktspējas novērtējumi parāda riepas spēju apstāties uz slapja ceļa seguma. Novērtējums balstās uz rezultātiem, bremzējot uz slapja ceļa seguma taisnā virzienā. Tas nenorāda spēju braukt līkumos. A — teicami, B — labi, C — vidēji.

Temperatūra

Temperatūras novērtējums parāda riepas noturību pret siltuma rašanos. A — teicami, B — labi, C — vidēji. Piezīme: tiesību akti nosaka, ka visām riepām jāatbilst novērtējuma “C” minimālajām prasībām.