05.05.2019
Kā atmūķēt aizsalušu auto slēdzeni?

Pirmajā vietā profilakse!

Lai pēc straujas gaisa temperatūras krišanās neaizsaltu automašīnas durvis, slēdzenes vai logi, tos ieteicams savlaicīgi (kad laika prognoze brīdina, ka plusus nomainīs mīnusi, turklāt spēcīgi) apstrādāt ar mitrumu atgrūdošiem līdzekļiem.

Lai neaizsaltu logi un durvis, to gumijas jānoslauka sausas un jāapstrādā ar silikonu saturošu līdzekli. Tas neļaus gumijām piesalt pie automašīnas karkasa.

Pieejami līdzekļi:

  • zīmuļveida (līdzīgi kā līmes zīmulis) – samērā neliels iepakojums, viela klājas visai nevienmērīgi;
  • aerosoli – labs tilpums, bet strūkla nav koncentrēta, tā nonāk arī uz sēdekļa, paneļa u.c., kur tas nav nepieciešams;
  • flakoni ar šķidrumu – līdzīgi kā apavu kopšanas līdzeklis ar švammi galā; uzspiežot uz tūbiņas, švamme samitrinās; praksē darbojas vislabāk.

Visu augstāk minēto autoķīmiju plašākajā sortimentā var iegādāties Gros Auto veikalos.

Ko darīt, ja sals tomēr ir pārsteidzis nesagatavotu?

Pirmā iespēja – sasildīt atslēgu. Var izmantot sērkociņus, šķiltavas. Sildām aptuveni 30 sekundes un mēģinām atslēgu vēlreiz ievietot slēdzenē un pagriezt. Nekādā gadījumā nepielietojam spēku, jo iznākums var būt vēl sliktāks – tā var sabojāt atslēgu vai tās plastmasas ietvaru, vai pat nolauzt to. Ja atslēga joprojām negriežas, mēģinām to sildīt vēl. Kad atslēga karsta, atkārtoti ievietojam slēdzenē, nedaudz paturam un mēģinām pagriezt. Pie vieglākas aizsalšanas šis paņēmiens visbiežāk arī palīdz.

Efektīgs līdzeklis aizsalušu durvju atvēršanai ir speciāls ķīmisks līdzeklis, kas tā arī saucas – eļļa vai aerosols aizsalušu slēdzeņu atvēršanai, ko ar speciāla salmiņa palīdzību iepūš vai iespiež slēdzenē. Bet kā jau Mērfija likumos pierasts, tas visbiežāk atrodās aizsalušās mašīnas salonā, līdz ar to labākais risinājums – neliels flakoniņš, ko var paņemt līdzi, ieliekot kabatā.

Nekādā ziņā nemēģiniet aizsalušo slēdzeni atvērt izmantojot vārošu ūdeni  – tas gan var atkausēt slēdzeni, bet jau pēc mirkļa slēdzenē ietikušais ūdens atkal sasals, un problēmas būs vēl lielākas.

2. Automašīna ir atslēgta, bet nav iespējams atvērt durvis

Ja durvis atslēgtas, bet tomēr neveras vaļā, pie vainas ir gumijas, kas piesalušas pie auto karkasa. Atkal izmēģinām visas durvis, iespējams, ka kādas no tām var atvērt. Ja ne, strauja durvju raušana uz savu pusi ir biežākā autovadītāju kļūda, jo šādā veidā var sabojāt gan durvju rokturi, gan gumijas. Pareizāk ir nevis raut durvis uz savu pusi, bet stingri spiest pretējā virzienā, jo šādi durvju gumija tiek deformēta, tā var padoties spiedienam, un durvis atvērsies.

3. Aizsaluši logi

Ja aizsaluši logi, to atvēršana ziemas laikā nav tik aktuāla kā durvju, tomēr arī logi var sagādāt raizes, īpaši, ja logi veras elektroniski, un logs atvēries tikai daļēji, bet to vairs nevar aizvērt. Šajā gadījumā vispareizāk ieslēgt spēcīgu siltuma ventilāciju un nebraucot nogaidīt, kamēr sistēma atsils. Nevajag spaidīt logu atvēršanas pogu, tas nedos nekādus rezultātus – tā tikai var sabojāt logu pacelšanas mehānismu un to darbinošo motoru.